Historia OSP
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Ochotnicza Straż Pożarna w Parciakach
Home Historia OSP
Historia OSP PDF Drukuj Email

Bookmark and Share
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 maja 2014 19:14

Rys Historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Parciakach.

>

,,Ochotnicza Straż Pożarna w Parciakach powstała w 1929 roku. Jej założycielami byli:

Mróz Walenty, Prusik Stanisław, Prusik Julian, Ksiądz Mroczkowski oraz przedwojenny nauczyciel Stanisław Kwiatkowski.

Pierwszym Prezesem Zarządu OSP w Parciakach był Ksiądz Mroczkowski. Funkcję Naczelnika pełnił Prusik Stanisław.

Pierwszym zadaniem zainicjowanym przez Zarząd OSP w Parciakach pod przewodnictwem Księdza Mroczkowskiego była budowa drewnianej remizy w Parciakach. W jej budowie w ramach prac społecznych uczestniczyli niemal wszyscy mieszkańcy Parciak. Po zakończeniu budowy, która trwała niespełna 2 lata, OSP w Parciakach przy własnym zaangażowaniu pozyskała sprzęt pożarniczy, którego najważniejszym elementem na ówczesne czasy była pompa ręczna (która obecnie jest podziwianym rekwizytem w Izbie Pamięci Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu).

Ochotnicza Straż Pożarna w Parciakach od momentu swojego powstania zrzeszała około 30 strażaków.

Działalność OSP w Parciakach w 1939 roku przerwała II Wojna Światowa. Swoją działalność OSP w Parciakach reaktywowała po zakończeniu wojny. Czasy były ciężkie i trudne. Pierwszym Prezesem Zarządu OSP w Parciakch po wojnie był Karaszewski Stanisław. Funkcję Naczelnika pełnił Kardaś Stanisław, Zastępcą Naczelnika był Tabaka Stanisław, funkcję Skarbnika pełnił Przybyłek Teofil, a Sekretarza Gronowski Stanisław. Wówczas OSP w Parciakach liczyła 27 strażaków, a w stanie gotowości bojowej były trzy zaprzęgi konne, które obsługiwły dwa beczkowozy o pojemności 200 i 800 litrów, oraz transport motopompy. Po śmierci Stanisława Karaszewskiego funkcję Prezesa w 1949 roku objął Ksiądz Wójcik, który sprawował swoją funkcję do momentu odejścia do innej parafii.

Pierwszą oznaką dowartościowania miejscowej Straży w Parciakch przez ówczesne władze powiatowe była darowizna samochodu pożarniczego marki Lublin, który po niespełna dwóch latach został odebrany miejscowej straży ze względu na brak odpowiednich warunków do jego garażowania. Wówczas narodziła się nowa idea budowy nowej remizy OSP wraz z garażami. Budowę nowej remizy rozpoczęto w latach siedemdziesiątych, zakupiono także sztandar. Zakończenie budowy i oddanie do użytku nastąpiło w 1971 roku.


Wśród ważnych wydażeń z życia OSP w Parciakach na szczególną uwagę zasługuje udział strażaków z OSP w Parciakach na ogólnopolskiej pielgrzymce Strażaków na Jasnej Górze oraz zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Płocku.

Ważnym elementem działalności OSP w Parciakach jest również cykliczny udział jednostki w zawodach sportowo - pożarniczych na szczeblu gminy i powiatu.

Obecnie jednostka OSP w Parciakach zrzesza 35 strażaków i została w roku 2008 wzbogacona o średni samochód pożarniczy marki Volvo. W roku 2007 jednostka zakupiła i poświęciła nowy sztandar, który z dumą i honorem jest prezentowany na różnych uroczystościach państwowych, religijnych i związkowych."

Poprawiony: piątek, 30 maja 2014 19:47
 
Copyright © 2018 Ochotnicza Straż Pożarna w Parciakach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Premium joomla templates

Linki

Zagrożenia pożarowe